Filmele nominalizate la Premiile Oscar 2018, și în cinematografele din România

0
172

În așteptarea premiilor Oscar de anul acesta, cinefilii din lumea întreagă au privirile ațintite asupra nominalizărilor recent anunțate. Printre acestea se numără și titluri deja cunoscute și apreciate de publicul român, dar și producții care se vor lansa în curând pe marile ecrane din țara noastră. Premiile Academiei Americane de Film vor fi decernate duminică, 4 martie 2018, la Los Angeles.

Distribuite în România de InterComFilm Distribution, producțiile Sony Pictures au obținut un număr total de 16 nominalizări la cea de-a 90-a ediție a Premiilor Oscar, dintre care:

Filmul „Blade Runner 2049” (Columbia Pictures), lider de box-office în România în week-end-ul lansării (6-8 octombrie 2017), deține cinci nominalizări:

  • Cea mai bună imagine – Roger A. Deakins
  • Cea mai bună scenografie – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
  • Cele mai bune efecte vizuale – John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
  • Cel mai bun mixaj de sunet – Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
  • Cel mai bun montaj de sunet – Mark Mangini, Theo Green

Filmul Call Me By Your Name” / “Strigă-mă pe numele tău” (Sony Pictures Classics) a fost nominalizat la patru categorii:

  • Cel mai bun film
  • Cel mai bun actor în rol principal – Timothée Chalamet
  • Cel mai bun scenariu adaptat – James Ivory
  • Cea mai bună melodie originală – “Mystery of Love”, muzică și versuri de Sufjan Stevens

Drama romantică a obținut și trei nominalizări la Globurile de Aur și va rula în cinematografele din România începând de vineri, 9 februarie 2018.

 Filmul de acțiune „Baby Driver” (TriStar) numără 3 nominalizări:

  • Cel mai bun montaj video – Jonathan Amos, Paul Machliss
  • Cel mai bun mixaj de sunet – Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
  • Cel mai bun montaj de sunet – Julian Slater

Avându-i în distribuție pe Ansel Elgort, Kevin Spacey și Jamie Foxx, thrillerul cu bandiți și curse periculoase cu mașini a crescut pulsul spectatorilor din salile de cinema în vara 2017.

ProducțiaRoman J. Israel ESQ.” (Columbia Pictures) a obținut o nominalizare: Cel mai bun actor în rol principal – Denzel Washington

Mai jos vă prezentăm lista completă a nominalizărilor la Premiile Oscar din 2018:

Cel mai bun film:

  • Call Me by Your Name
  • Darkest Hour”
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun actor în rol principal:

  • Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
  • Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
  • Daniel Kaluuya, “Get Out”
  • Gary Oldman, “Darkest Hour”
  • Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Cea mai bună actriță în rol principal:

  • Sally Hawkins, “The Shape of Water”
  • Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Margot Robbie, “I, Tonya”
  • Saoirse Ronan, “Lady Bird”
  • Meryl Streep, “The Post”

Cel mai bun actor în rol secundar:

  • Willem Dafoe, “The Florida Project”
  • Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Richard Jenkins, “The Shape of Water”
  • Christopher Plummer, “All the Money in the World”
  • Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Cea mai bună actriță în rol secundar:

  • Mary J. Blige, “Mudbound”
  • Allison Janney, “I, Tonya”
  • Lesley Manville, “Phantom Thread”
  • Laurie Metcalf, “Lady Bird”
  • Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Cel mai bun regizor:

  • Dunkirk, Christopher Nolan
  • Get Out, Jordan Peele
  • Lady Bird, Greta Gerwig
  • Phantom Thread,Paul Thomas Anderson
  • The Shape of Water, Guillermo del Toro

Cea mai bună animație:

  • The Boss Baby,Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
  • The Breadwinner,Nora Twomey, Anthony Leo
  • Coco, Lee Unkrich, Darla K. Anderson
  • Ferdinand, Carlos Saldanha
  • Loving Vincent, Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman

Cel mai bun scurtmetraj de animație:

  • Dear Basketball, Glen Keane, Kobe Bryant
  • Garden Party, Victor Caire, Gabriel Grapperon
  • Lou, Dave Mullins, Dana Murray
  • Negative Space, Max Porter, Ru Kuwahata
  • Revolting Rhymes,  Jakob Schuh, Jan Lachauer

Cel mai bun scenariu adaptat:

  • Call Me by Your Name,James Ivory
  • The Disaster Artist,Scott Neustadter & Michael H. Weber
  • Logan, Scott Frank & James Mangold și Michael Green
  • Molly’s Game, Aaron Sorkin
  • Mudbound, Virgil Williams și Dee Rees

Cel mai bun scenariu original:

  • The Big Sick, Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
  • Get Out, Jordan Peele
  • Lady Bird, Greta Gerwig
  • The Shape of Water, Guillermo del Toro, Vanessa TaylorThree Billboards Outside Ebbing, Missouri,Martin McDonagh

Cea mai bună imagine:

  • Blade Runner 2049, Roger Deakins
  • Darkest Hour, Bruno Delbonnel
  • Dunkirk, Hoyte van Hoytema
  • Mudbound, Rachel Morrison
  • The Shape of Water, Dan Laustsen

Cel mai bun documentar:

  • Abacus: Small Enough to Jail,Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman
  • Faces Places, JR, Agnès Varda, Rosalie Varda
  • Icarus, Bryan Fogel, Dan Cogan
  • Last Men in Aleppo, Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen
  • Strong Island, Yance Ford, Joslyn Barnes

Cel mai bun scurtmetraj documentar:

  • Edith+Eddie, Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
  • Heaven is a Traffic Jam on the 405,  Frank Stiefel
  • Heroin(e), Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon
  • Knife Skills, Thomas Lennon
  • Traffic Stop, Kate Davis, David Heilbroner

Cel mai bun scurtmetraj:

  • DeKalb Elementary, Reed Van Dyk
  • The Eleven O’Clock, Derin Seale, Josh Lawson
  • My Nephew Emmett, Kevin Wilson, Jr.
  • The Silent Child, Chris Overton, Rachel Shenton
  • Watu Wote/All of Us, Katja Benrath, Tobias Rosen

Cel mai bun film străin:

  • A Fantastic Woman (Chile)
  • The Insult (Liban)
  • Loveless (Rusia)
  • On Body and Soul (Ungaria)
  • The Square  (Suedia)

Cel mai bun montaj video:

  • Baby Driver, Jonathan Amos, Paul Machliss
  • Dunkirk, Lee Smith
  • I, Tonya, Tatiana S. Riegel
  • The Shape of Water, Sidney Wolinsky
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Jon Gregory

Cel mai bun montaj de sunet:

  • Baby Driver, Julian Slater
  • Blade Runner 2049, Mark Mangini, Theo Green
  • Dunkirk,  Alex Gibson, Richard King
  • The Shape of Water, Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
  • Star Wars: The Last Jedi, Ren Klyce, Matthew Wood

Cel mai bun mixaj de sunet:

  • Baby Driver, Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
  • Blade Runner 2049,  Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
  • Dunkirk,  Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
  • The Shape of Water,  Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
  • Star Wars: The Last Jedi,  Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

Cea mai bună scenografie:

  • Beauty and the Beast,  Sarah Greenwood; Katie Spencer
  • Blade Runner 2049,  Dennis Gassner, Alessandra Querzola
  • Darkest Hour, Sarah Greenwood, Katie Spencer
  • Dunkirk,  Nathan Crowley, Gary Fettis
  • The Shape of Water, Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau

Cea mai bună coloană sonoră:

  • Dunkirk, Hans Zimmer
  • Phantom Thread, Jonny Greenwood
  • The Shape of Water,  Alexandre Desplat
  • Star Wars: The Last Jedi, John Williams
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Carter Burwell

Cea mai bună melodie originală:

  • Mighty River  din “Mudbound” – Mary J. Blige
  • Mystery of Love din “Call Me by Your Name” – Sufjan Stevens
  • Remember Me  din “Coco” – Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
  • Stand Up for Something  din “Marshall” – Diane Warren, Common
  • This Is Me  din “The Greatest Showman” – Benj Pasek, Justin Paul

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură:

  • Darkest Hour – Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
  • Victoria and Abdul – Daniel Phillips și Lou Sheppard
  • Wonder – Arjen Tuiten

Cele mai bune costume:

  • Beauty and the Beast – Jacqueline Durran
  • Darkest Hour – Jacqueline Durran
  • Phantom Thread – Mark Bridges
  • The Shape of Water – Luis Sequeira
  • Victoria and Abdul – Consolata Boyle

Cele mai bune efecte vizuale:

  • Blade Runner 2049 – John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2 – Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
  • Kong: Skull Island – Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
  • Star Wars: The Last Jedi – Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan
  • War for the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

Lasă un răspuns